Roeselare komt op voor het recht op wonen
Een nacht bij vrienden, een tijdje bij familie of een plek in de crisisopvang. Voor wie geen eigen woning heeft, is het soms een manier om te overleven. Maar ergens kunnen verblijven, is niet hetzelfde als ergens thuis zijn. Daarom zetten SAAMO West-Vlaanderen en verschillende partners in Roeselare het recht op wonen centraal tijdens de Dag van Verzet tegen Armoede en Sociale Uitsluiting. Met een woondialoog op 13 oktober en een woonparade op 17 oktober vragen ze aandacht voor betaalbaar en duurzaam wonen.
Iedereen heeft recht op een thuis
Een betaalbare, kwaliteitsvolle woning vinden, is voor steeds meer mensen een moeilijke opdracht. Zeker voor mensen met een laag inkomen of in een kwetsbare situatie is de zoektocht naar een geschikte woning vaak een lange en onzekere weg.
Wie geen woning vindt, moet soms noodgedwongen bij vrienden of familie verblijven, van de ene tijdelijke oplossing naar de andere trekken of een beroep doen op de opvang. Dat biedt misschien even onderdak, maar geen zekerheid over morgen.
Ook de gevolgen zijn groot. Zonder vaste woonplek wordt het moeilijker om administratie te regelen, werk te vinden of aan je gezondheid te werken. Bovendien hangen woonproblemen vaak samen met andere uitdagingen, zoals financiële moeilijkheden of een gebrek aan ondersteuning.
Een woning is meer dan een dak boven je hoofd. Het is een basis om je leven op te bouwen.
Met de Dag van Verzet tegen Armoede en Sociale Uitsluiting vragen SAAMO West-Vlaanderen en de andere partners in Roeselare daarom aandacht voor het recht op wonen. Want iedereen verdient een veilige, betaalbare en duurzame plek om thuis te komen.
13 oktober: samen zoeken naar oplossingen tijdens de Woondialoog

Hoe zorgen we ervoor dat mensen niet telkens opnieuw op zoek moeten naar een tijdelijke woonoplossing? En wat kunnen we daar lokaal aan veranderen?
Die vragen staan centraal tijdens de woondialoog Iedereen een (t)huis in Roeselare? op dinsdag 13 oktober in Trax Roeselare.
Ongeveer 75 deelnemers uit de sectoren wonen en welzijn gaan met elkaar in gesprek. Lokale beleidsmakers, hulpverleners, woonactoren, organisaties, vrijwilligers en mensen met ervaringskennis brengen elk hun inzichten en ervaringen mee.
Ook professor Pascal De Decker, socioloog, stedenbouwkundige en expert in wonen en woonbeleid aan KU Leuven, deelt zijn kennis en inzichten.
De deelnemers zoeken samen naar concrete antwoorden op vragen als:
- Hoe voorkomen we dat mensen hun woning verliezen?
- Hoe maken we bestaande woningen toegankelijker voor mensen die moeilijk een woning vinden?
- Welke rol kunnen private verhuurders spelen?
- Hoe kunnen lokale besturen, woonmaatschappijen en welzijnsorganisaties beter samenwerken?
- Welke alternatieve woonvormen kunnen meer mensen een duurzame woonkans bieden?
Het doel is duidelijk: niet alleen de problemen benoemen, maar vooral ontdekken wat er anders kan.
Van tijdelijke opvang naar duurzame woonkansen
Dak- en thuisloosheid aanpakken, betekent meer dan mensen tijdelijk opvangen. Het vraagt ook aandacht voor de oorzaken van woonproblemen en voor de manier waarop onze woonmarkt werkt.
Een stabiele woning kan mensen de rust geven om andere problemen aan te pakken. Initiatieven zoals Housing First vertrekken vanuit dat principe: eerst een woning, daarna de nodige begeleiding en ondersteuning.
Ook alternatieve woonvormen, zoals cohousing en woningdelen, kunnen kansen bieden. Maar daarvoor moeten er voldoende mogelijkheden zijn en mogen regels mensen niet onnodig hinderen.
Tijdens de woondialoog zoeken de deelnemers daarom naar haalbare lokale oplossingen én naar manieren om de samenwerking tussen wonen en welzijn structureel te versterken.
Want hoewel niet alles lokaal kan worden opgelost, kunnen lokale partners wel degelijk het verschil maken.
17 oktober: de Woonparade laat van zich horen
Op zaterdag 17 oktober, de Dag van Verzet tegen Armoede en Sociale Uitsluiting, trekken de partners door de straten van Roeselare tijdens de Woonparade.
Met de slogan ‘Een sofa is geen thuis’ maken ze zichtbaar dat iedereen recht heeft op een eigen, veilige en betaalbare woonplek.
De boodschap verwijst naar de realiteit van mensen die noodgedwongen bij vrienden of familie verblijven omdat ze zelf geen woning vinden. Zo’n tijdelijke oplossing kan helpen, maar biedt niet de zekerheid en stabiliteit die een thuis geeft.
Met de woonparade willen de organisatoren de wooncrisis onder de aandacht brengen en een duidelijk signaal geven: wonen is een basisrecht, geen luxe.
Iedereen die deze boodschap mee wil uitdragen, is welkom om aan te sluiten.

Samen werken aan het recht op wonen
De woondialoog en de woonparade vullen elkaar aan. Met de woondialoog brengen de partners mensen samen om oplossingen te zoeken. Met de woonparade maken ze de woonproblematiek zichtbaar voor een breed publiek.
Beide acties vertrekken vanuit dezelfde overtuiging: iedereen heeft recht op een plek die een thuis kan zijn.
De acties zijn een initiatief van de werkgroep Dag van Verzet tegen Armoede en Sociale Uitsluiting in Roeselare. Die brengt verschillende lokale partners samen: ’t Hope|Jakedoe, SAAMO West-Vlaanderen, De Sociale Kruidenier RSL, KAJ Kamelejon, CAW Centraal-West-Vlaanderen, Ligo Midden- en Zuid-West-Vlaanderen, ARhus, De Spil, FMDO en Stad Roeselare.




