Op 4 juni namen we vanuit SAAMO Brussel deel aan de mobilisatie L’Humain d’Abord (Mensen Eerst) op het Raadsplein in Anderlecht. Samen met Lire et Écrire, MAKS, la FDSS en vele andere organisaties vroegen we meer menselijke dienstverlening en een betere toegang tot rechten bij gemeenten en OCMW’s.
Aan onze stand stelden we vijf concrete voorstellen voor een toegankelijker OCMW voor. We riepen op tot een bereikbaar en toegankelijk fysiek loket, respect voor de wettelijke termijn van 30 dagen bij aanvragen, het stopzetten van onwettige opschortingen van leeflonen tijdens herzieningen, het toepassen van het ‘Only Once’-principe zodat mensen niet telkens dezelfde documenten moeten aanleveren, en een tijdige aflevering en verlenging van medische kaarten.
Tijdens de mobilisatie namen onze opbouwwerkers Melanie en Nasira het woord. Vanuit hun dagelijkse contacten met bewoners getuigden zij over de drempels waarmee mensen geconfronteerd worden wanneer ze hun rechten proberen uit te oefenen. Ze vertelden hoe lange wachttijden, moeilijke bereikbaarheid en administratieve obstakels mensen in onzekerheid brengen en soms zelfs zonder inkomen of medische zorg achterlaten.
Daarnaast brachten we onze eisen onder de aandacht in het gemeentehuis van Anderlecht en gingen we in gesprek met de aanwezige pers. Zo wilden we duidelijk maken dat het hier niet gaat om uitzonderlijke situaties, maar om problemen die veel mensen dagelijks ervaren.
Onze boodschap was helder: wij vragen geen uitzonderingen, maar dat het OCMW de basisregels respecteert. Mensen moeten kunnen rekenen op een bereikbare dienstverlening, een correcte behandeling van hun dossier en een gegarandeerde toegang tot inkomen en medische zorg. Toegang tot rechten mag geen uitputtingsslag zijn. Ze begint bij een overheid die toegankelijk, menselijk en betrouwbaar is.

