Maandagavond 3 november 2025 kwamen mensen samen aan de Suikerrui in Antwerpen om hun stem te laten horen voor vrede en rechtvaardigheid in Palestina. De twintigste keer op rij was dit een vreedzame bijeenkomst, gedragen door burgers en organisaties die geven om wat er in de wereld gebeurt. Wat volgde, was schokkend: waterkanon, pepperspray en politiehonden werden ingezet tegen mensen die vreedzaam protesteerden. Dat mag niet gebeuren in een stad die zichzelf democratisch noemt. Wat er gebeurde op 3 november aan de Suikerrui, kan niet normaal worden.
Het recht om vreedzaam te protesteren is geen gunst, maar een grondrecht.
Het is een fundament van onze samenleving. Mensen moeten zonder angst samen kunnen komen in de publieke ruimte, ook als ze kritiek hebben op beleid. Het gebruik van geweld tegen betogers druist in tegen de principes van noodzakelijkheid en proportionaliteit. De politie heeft de plicht om altijd te kiezen voor de minst gewelddadige weg.
Als sociale middenveldorganisaties kiezen wij voor dialoog.
We zoeken het gesprek met beleidsmakers, we werken samen, we bouwen bruggen. Of die dialoog lukt of niet: mensen en organisaties behouden altijd het recht om van zich te laten horen. Protest is geen probleem dat moet worden beheerst. Het is een teken van betrokkenheid, van burgers die geven om hun samenleving.
Wij betreuren wat er gebeurde op 3 november.
We zijn geschokt door de buitensporige reactie van de politie. We roepen het stadsbestuur, de politieleiding en alle betrokken instanties op om dit optreden grondig te onderzoeken en om actief te garanderen dat het recht op vreedzaam protest in Antwerpen beschermd blijft.
ABVV Antwerpen, Avansa regio Antwerpen, Beweging.net Antwerpen, De Touter vzw, Dokters van de Wereld, Free Clinic, JES Antwerpen, SAAMO Antwerpen, STA-AN vzw, Welzijnszorg Antwerpen